Darkness in London
Chat
 
Cserék
Tartalom
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2009-04-22
 

 

 

1. fejezet
 
Fél  óra. Ennyi van még hátra a partraszállásig, de mintha már hetek óta szenvednék ezen a mocskos – nem mellesleg büdös – halászhajón.
Valahogy nem ilyennek képzeltem. Az ember azt hihetné, hogy a kényszerházasság elől való menekülés, nos, kicsit talán izgalmasabb. 
- Monsieur  Lionnes – szólalt meg hosszú hallgatás után apám, miköz-ben épp egy vastag bőrkötésű könyvet lapozgatott tele jegyzetekkel. Kíváncsian felvontam a szemöldököm, nem értettem, mire akar kilyukadni.
-Manapság jó partinak számítanak a hozzá hasonló fiatalemberek, nemde?
- Már ha fiatalembernek lehet nevezni egy hatvan esztendős férfit – jegyeztem meg nyersen majd visszafordultam az íróasztal felé és folytattam a levelemet, amit az unokatestvéreimnek írtam.
Sosem volt éppen az erősségem a kedvesség, de néha én is kénytelen voltam belátni, túlzásba viszem.
-Reene! Először is, illetlenség ilyet mondani, korához képest egészen jól tartja magát, másodszor, a fiáról beszélek, Pierre-ről – fel sem tekintett a könyvből, csak megnyálazta az ujját és lapozott egyet – tizennyolc éves leszel, itt az ideje, hogy férjet találjunk neked, már majdnem minden veled egykorú boldog házasságban él…
Visszahelyeztem a tollat a tintatartóba majd felé fordultam.
- Kissé abszurd dolog házasságnak nevezni azt, amikor egyszerűen csak hagyod, hogy rabigába hajtsanak. Pierre pedig egy műveletlen féleszű faragatlan tuskó. Életemben egyszer társalogtam vele, akkor is azt hitte, hogy a bostoni teadélután valami az angol király által rendezett baráti összejövetel volt. Az volt az a pillanat, amikor felálltam és otthagytam, had teázgasson magában.
Nem volt túlzottan jellemző rám a türelmesség a gyengeelméjű emberektől meg egyenesen viszolyogtam.
Apa, mintha meg sem hallotta volna az előbbi kis élménybeszámoló-mat zavartalanul folytatta a mondandóját.
- Holnap vendégségbe jön hozzánk a családjával, előreláthatólag meg- kéri majd tőlem a kezed és én áldásomat fogom adni a leánykérésre – ezzel becsukta a jegyzeteit és a könyvespolcra helyezte őket. Az ajtó felé sétált, de közvetlenül mellettem megállt. Fél fejjel volt magasabb, mint én. Széles vállaival, szögletes arcával és szálanként néhol már őszülő szakállával magabiztos férfi látszatát keltette, de a szíve vajból volt. Imádott engem és a húgomat, mindent megkaptunk, bármit megtett volna értünk. Engedékeny volt, nem volt olyan dolog, amiről ne tudtam volna lebeszélni vagy rábeszélni, de most valahogy más volt.
A szemembe nézett, mélyen, ellentmondást nem tűrő pillantásokkal. Épp olyan fekete szemei voltak, mint nekem. Tekintetéről szinte soha semmit nem lehetett leolvasni, akármit hazudhatott volna, ember fia képtelen lett volna megmondani, hogy füllent.
- Jobb, ha tudod kisasszony, hogy nem szeretném, ha tiszteletlen lennél – aztán ellépdelt mellőlem és elhagyta a könyvtárhelységet.
Kiabálhattam volna, foggal-körömmel ellenkezhettem volna a rendkí-vül rémes sorssal, ami rám várt, de nem tettem. Már nem volt értelme. Pierre nem az első kijelölt kérőm volt és valószínűleg nem is az utolsó. Csak az elmúlt fél évben ő a negyedik, akire megint ugyanaz a sors várt: eljön, én vagy meg sem jelenek, ha mégis, rettentően, hölgyhöz nem méltóan viselkedem.
A kérők mindig valamilyen másik kereskedőcsaládtól származtak, a házasságunk lényegében egy nívós üzletkötés visszavonhatatlan kézfogása lett volna. Persze én is tudtam, ez a játék, amit játszok, nem mehet az örökkévalóságig.
Két kiút volt, addig teszem tönkre apám üzleteléseit, amíg egyszer meg nem jelenik a szőke herceg fehér lovon – ennek lássuk be annyi az esélye, mint tengeri szörnyet lelni a Szajnában, előfordulhat, de kicsi a valószínűsége – vagy pedig összepakolok és elmegyek. Tekintve, hogy a nővérem pont ezt tette, nem egy kedves gesztus a szüleimre nézve, de nem tűnt túl kecsegtetően a tündérmese szerű elméletem. 
Gyorsan befejeztem a levelemet, említve kedves rokonaimnak, hogy kényszerlátogatást teszek náluk, és amint jött Monsiuer Jules – a komornyikunk – a kezébe nyomtam, hogy azonnal adja fel postán.
Nehezen tudom elképzelni ugyan, hogy odaér, mire megérkezem, de jobbnak láttam, ha majd tudok hivatkozni rá a jövőben.
Vacsora után felszaladtam a szobámba. Egy kisebb bőröndbe megpró-báltam minél több ruhát belerakni, majd egy kendőbe csomagoltam a vacsoráról felcsempészett kenyeret és igyekeztem valahogy azt is belezsúfolni.
Még apa gondosan eldugott félretett pénzét is felkutattam, ami nagyjából elég is lesz az útra odafelé, de vissza már nem. Írtam neki is egy rövidebb magyarázkodó levelet, odafigyelve, hogy ne adjak támpontot a megtalálásomhoz. Ha megtudná, hol vagyok, biztosan hazahozatna.
Ilyenkor érzem volt értelme annak a számtalan nyelvórának, amit vettem, még ha az angol nyelv – annak ellenére, hogy egészen jól ment – nem is volt a szívem csücske. 
Meg kellett várni az éjfélt. Előtte még itt szokott téblábolni a szobalá-nyunk és Jules is, aztán a kulcsot felakasztják a dolgozószobában lévő kis szögre, pont az íróasztal felé.
Fekete kabátot vettem fel, csuklyáját mélyen a szemembe húztam, nehogy odakint felismerjen valaki. Óvatos, halk léptekkel leosontam a lépcsőn a földszintre. Az a rengeteg kép, ami a falon lógott számomra teljesen ismeretlen emberek arcával nappal is hátborzongatónak tűnt, így még annál is rosszabb volt. Alig mertem rájuk nézni, féltem, hogy azt veszem majd észre az egyik követ a szemével. 
A hatalmas, faragott tölgyfaajtó nyikorogva nyílt ki. Teljes volt a sötétség, csak a halványan pislákoló gyertya fénylett a kezemben.
Az asztal felé lépdeltem, vagyis amerre nagyjából kellett lennie, mert nem láttam még a fény mellett se semmit. A falon kezdtem el tapogatózni. Éreztem a tapéta kidomborodó mintáit, majd a falból kiálló apró szögre leltem, a kulcs nélkül.
Próbáltam higgadt maradni. Tegnap még pontosan emlékszem rá, hogy itt volt.
Recsegést hallottam az emeletről, a szüleim szobája épp a dolgozó felett helyezkedett el. A kúria rettentően régi, még valami báróé volt másfél évszázaddal ezelőtt, így szinte lehetetlen volt úgy járkálni a házban, hogy ne ropogott volna a hajópadló.
Apa gyakran felkelt éjszakánként, sokszor gyötörték rémálmok. Hallottam, ahogy a léptei épp a szobájuk ajtaja felé nehezednek a padlóra, pont ahová azt az átkozott búcsúlevelet raktam.
Megszűntek a hangok. Fellélegezve kezdtem el kutakodni az íróasztal fiókjában. Néhány üres papírlap, üzleti ügyekről szóló szerződések. Az egyik, ahogy jól láttam Monsiour Lionnesel köttetett. Nem volt szokásom apa holmija közt turkálni, de egy kicsit azért foglalkoztatott mi lehet az a dolog, ami miatt megérte volna neki, hogy a lánya hozzámenjen egy félnótáshoz.
Semmi érdekfeszítő nem állt benne, a szokásos törvénycikkejekből voltak idézve, átruházási jog, de valamilyen oknál fogva nem volt megnevezve az áru. Dátum 1889. január 3-a. Pont egy nappal azelőtt, hogy először beszéltem volna Pierrerel. Ki gondolta volna, hogy emiatt jött oda hozzám azon az estélyen.
- Reene! – hallottam aggodalmas kiálltást az emeletről. Apa volt az. Egy pillanatra lefagytam majd eszeveszett sebességgel kezdtem el keresni a kulcsot. Gyors léptektől lett zajos a felettem lévő szint. Lehajoltam és szétnéztem az asztal alatt is. Fény villant a fal tövében, a kulcson csillant meg a gyertya fénye. Utánanyúltam és szorosan a markomba fogtam.
Kirohantam a szobából és egyenesen a bejárati ajtó felé vettem az irányt. Tudtam, már nem sok időm maradt arra, hogy a földszintre érjen apa, így határozottan a zárba toltam a kulcsot és elfordítottam. Kint voltam.
Meleg nyári záport volt, de szinte semmi sem éreztem belőle. Csak szorítottam a bőröndömet, szedtem a lábaimat a pályaudvarra igyekezve. 
Felszálltam az első vonatra, ami Le Havre-ba indult. 
Időbe telt mire odaértem, de így úton London felé, minden lelkiismeret furdalást leszámítva, biztonságban éreztem magam.
Koszos kis városba érkeztem, tele ijesztő, barátságtalan arcokkal. Mint gyorsan kiderítettem nem sűrűn utaznak onnan emberek Brightonba, ugyanis egyetlen utasszállító hajó sem indult.
Órákon át jártam a kikötőt, mire találtam egy halászhajót, ami Britannia partjaihoz jár halászni. Készségesek voltak, csupán kétszer annyiért vittek át. A pecsétgyűrűmet is akarták, de leszögeztem, azt nem vagyok hajlandó a kezükbe adni. Ez volt az egyetlen dolog, ami a jövőben valaha is emlékeztetni fog a régi életemre.
Nyugalom Reene, már csak negyed óra.
Még sohasem jártam Angliában és ha ez a szüleimen múlott volna, valószínűleg örökké így is marad. Valamiért nagyon ellenezték, hogy odamenjek, noha indokot nem tudtak adni rá miért.
Párizs olyan volt számomra, mint egy kalitka egy kanárinak. Eléldegélsz benne, ha nagyon muszáj, mégis tudod, hogy odakint van a helyed. Kíváncsi vagyok milyen lesz London. Clara és Mark – az unokatestvéreim – úgy tíz éve költöztek oda. A nagybátyám egy akkoriban alakult, emlékeim szerint vasútvállalatnál kapott vezetői állást, így kénytelenek voltak elmenni mind a brit fővárosba, hogy ne szakadjon szét a család. Nyolc éves voltam, mikor utoljára láttam őket. Nem sok emlékem maradt, néhány együtt épített hóember, sárral dobálózás, labdázás.
Mark már valószínűleg érett férfi lett, Clara pedig igazi hölgy. Biztosan furcsa lesz újra látni őket.
Megszólalt a hajókürt, ahogy a hajó befutott a kikötőbe. Felkaptam a bőröndömet majd lassan a korláthoz lépdeltem.
Borús idő, köd. Mesélték Claraék, hogy itt nem túl változatos az időjárás: többnyire esik az eső. Amennyiben húsz fok felé kúszik a hőmérő higanyszála, az angolok máris panaszkodnak milyen elviselhetetlen a hőség.
Ahogy leszálltam a hajóról, körbepillantottam. Egyforma, de egész helyes házak, a borzalmas időjárás ellenére is derűs emberek-
Úgy éreztem, tetszeni fog ez a hely, legalább is, már a kikötőben ácsorgás is sokkal izgalmasabb, mint otthon egy számtanpélda felett görnyedni. 
Elindultam egy vasútállomásnak kinéző épület felé, ami közvetlenül a piactér mellett volt. Egészen újnak tűnt, frissen lekent fa gerendák, néhol még állvány állt a fal mellett.
Benyitottam. Szépen volt berendezve, faragott padok, cifra betűkkel egy vasrácsos pult felé volt firkantva: JEGYPÉNZTÁR.
Megnéztem a menetrendet, épp tíz perc múlva indult egy vonat Londonba – mellesleg ez volt az egyetlen az elkövetkezendő három napban – így gyorsan jegyet váltottam és kisiettem a peronra. A vonat már bent állt, indulásra készen. Felszálltam rá és beültem egy fülkébe. Egyedül voltam bent, egy lélek se járt arrafelé, szinte biztos voltam benne, hogy nincs más rajtam kívül a kocsiban. Mély lélegzetet véve pillantottam ki az ablakon, miközben szépen lassan kigördültünk a vágányról.
Viszonylag hosszú út állt előttem, így előszedtem egy kis papírkötésű könyvet a bőröndömből. A naplóm volt az. Igazából nálam a napló nem éppen azt jelentette, mint a többi velem egykorúnak. Sose írtam bele olyasmit, hogy ki tetszik vagy, hogy milyen új cipőt néztem ki magam-nak. Nálam ez a kis zilált füzet a második életemet jelentette. Egy kínai filozófus szerint az emberek két életet élnek, az egyiket valóságnak nevezik, a másikat álomnak. Ez a „másik élet” pedig elég bizarrul folyt. Úgy éreztem le kell írnom minden egyes álmom, különben felemészte-nek és kifordítanak magamból.
Kivétel nélkül mind hátborzongatóak voltak, és ezt nem foghattam arra, hogy ilyen korban vagyok. 
Minden egyes részletet kívülállóként néztem végig, soha nem fordult elő, hogy velem történt volna valami. 
Sokban játszó gyerekek voltak, labdáztak, nevettek, futkároztak. Egyikük megbotlott és sebéből vér szivárgott.
Rengeteg fekete emberszerű árny jelent meg. Éreztem, sikítani akarok, de nem tudok, tétlenül néztem végig, ahogy az árnyak cafatokra tépik őket, miközben, mint a hiénák, zsákmányuk felett vérfagyasztó kacajba kezdtek.
Csak a gondolatától is a rosszullét kerülgetett. Hogy kicsit jobban legyek, lehúztam résnyire az ablakot.
Minden álmomban ott volt, hol egyedül, hol csapatostól, hol emberformában, hol groteszk kivehetetlen alakban, de ott volt. Vörös szemeivel, hívogató mosollyal akar magához csalni, hogy aztán kegyetlenül kivégezhessen. Ahogy lehajtottam a fejem és álomba szenderültem, már várt rám, várta, hogy elaludjak, hogy egyszer majd megadjam magam.
Apró, alig hallható kopogó hangra lettem figyelmes. Arcomra jéghideg vízcsepp esett, az ablak irányába fordulva állapítottam meg, szitál az eső. Ijesztő hollófekete felhőhad lepte el az eget, sötétbe burkolva a tájat.
Mintha fenyegetni akart volna, hogy még most forduljak vissza, különben… 
Nem tudom, mi következik ezután, de bármi is vár rám, biztosan nem fogok annyit unatkozni, mint azelőtt.
 

 

 

 

     


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?